List ministra vnútra p. Mikulca príslušníkom PZ

Autor: Nikoleta Čáková | 5.8.2020 o 10:17 | (upravené 5.8.2020 o 12:04) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  18411x

Minister vnútra SR Roman Mikulec adresoval príslušníkom PZ  list, v ktorom ich vyzýva k účasti na reformovaní Policajného zboru.

,,Od 14.07.2020 pravidelne zasadá pracovná skupina, ktorá reformu Policajného zboru pripravuje. Verím, že chápete, že hoci chceme zohľadniť všetky relevantné podnety, nie je možné aby mala 22 tisíc členov. Preto je tvorená vedúcimi pracovníkmi PZ a jeho kľúčových útvarov, rovnako ako zástupcami odborových zväzov, vedením ministerstva vnútra a Výboru pre obranu a bezpečnosť NRSR. Sú to ľudia, o ktorých odbornosť, dlhoročné skúsenosti, ale najmä vôľu a chuť podieľať sa na zmene, opierame našu dôveru. Úlohou všetkých členov pracovnej skupiny je, aby reflektovali na všetky relevantné podnety svojich podriadených s cieľom, aby žiadny kvalitný nápad, bez ohľadu na to, z ktorej úrovne riadenia prichádza, nezostal bez povšimnutia. Každého člena pracovnej skupiny sme požiadali, aby zhodnotil stav PZ za svoju oblasť a aby tento priestor dal aj svojim podriadeným útvarom a jednotlivcom." uviedol v liste šéf rezortu vnútra.

Ďalej  v liste uisťuje, že reforma nemá výrazným spôsobom siahať na sociálne istoty príslušníkov PZ, a že to nie je ani predmetom reformného úsilia a vyzýva policajtov aby priložili ruku k dielu v zmysle návrhov konštruktívnych riešení pri participácii na tejto zásadnej zmene, pre ktorý účel bola zriadená emailová adresa.

„Nie je to priestor na vyjadrenie nespokojnosti, ale na konkrétne a faktické návrhy na riešenie súčasných problémov a nedostatkov v PZ. Kritizovať, nadávať a dehonestovať nestačí.“ vyjadril p. Mikulec.

Oceňujem tento prístup vedenia rezortu vnútra a nemyslím, že ide len o akt pro-forma na ukľudnenie situácie, ale o reálne vytvorenie zmeny smerom k lepšiemu.

Ako sa všeobecne vie, situácia na viacerých základných útvaroch je alarmujúca, podstavy t.j. nedostatok pracovných síl, vysoká zaťaženosť, k tomu stresový faktor ohrozenia života a zdravia, niekedy nepríjemný vysoko autoritatívny nadriadený a nakoniec silný často umelo vykonštruovaný protispoločenský tlak na policajtov.

Z uvedeného dôvodu je plne pochopiteľné, že mnoho z vás, ktorí majú nárok na  výsluhový dôchodok  berie nohy na plecia a opúšťa túto inštitúciu, lenže tento odchod sa týka aj kvalitných ľudí, ktorí prácu príslušníka PZ riadne, čestne a odborne vykonávajú, avšak ďalej nedokážu zvládať boj s veternými mlynmi a aj bez nároku na výsluhu odchádzajú do iných pracovných sfér.

Preto si myslím, že je potrebné túto šancu, obdobie reformy využiť, zamyslieť sa nad problémami, ktoré dlhodobo okupujú váš pracovný život, pohľadať k nim konštruktívne riešenia a zúčastniť sa zmeny. Ide o  prebratie zodpovednosti do vlastných rúk, tak ako p.  minister  v závere listu dodáva:

 ,,Našim cieľom je spoločne pozdvihnúť dôveryhodnosť polície a spoločnými silami vybudovať Policajný zbor adekvátny 21. storočiu. Toto je okamih, keď môžeme reálne konať, nielen poukazovať na nedostatky, o ktorých, bohužiaľ, všetci vieme a dennodenne s nimi zápasíme.

Tí z Vás, ktorí v tomto období zvažujú svoj odchod, sa sami pripravujú o možnosť podieľať sa na veľkej zmene, zmene k lepšiemu. Verím, že svoje rozhodnutie možno aj na základe tohto listu prehodnotíte a v Policajnom zbore nielen zostanete, ale aj sami navrhnete riešenie problémov, pre ktoré ste nad odchodom uvažovali.

Buďte zmenou, ktorú Policajný zbor potrebuje!“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?