Ako sa z náklaďáku stal balkón, cez ktorý sa blokuje extrémizmus.

Autor: Nikoleta Čáková | 11.8.2020 o 13:36 | (upravené 11.8.2020 o 13:57) Karma článku: 1,50 | Prečítané:  401x

Pojazdný balkón so šnúrami na prádlo s vyvesenými posteľnými plachtami s vyobrazeniami diel patriacimi do skupiny blokáda extrémizmu.

Ide o koncept niekoľkých tvorivých ľudí, ktorí šíria umenie a zároveň zamedzujú tak nepopulárno-populárnym fenoménom tejto doby. Extrémizmus, rasizmus, xenofóbia, domáce násilie sú témy, ktoré visia nad našou spoločnosťou ako Damoklov meč súčasnosti a je potrebné im venovať pozornosť.

Potulná galéria  je projekt autora Stana Masára, ktorá sa od roku 2017 túla po slovenských mestách, dedinách, festivaloch a šíri svoje idey podporujúce kritické myslenie cez metaforické obrazy umeleckých diel.

Prvý krát som sa s nimi stretla na tohtoročnom festivale 4živly v Banskej Štiavnici a išla som sa pozrieť na tento potulný balkón. Ihneď prišiel ku mne autor Stano, ktorý ma oboznámil s priebehom programu.   Po speváckom vystúpení sme opäť išli pozrieť na obrazy, fotografie stvárnené na plachtách zavesených na šnúrach balkóna a dali sa s tvorcami galérie do reči.

Vyrozprávali nám príbeh o ich myšlienkach stvárňujúcich súčasnú koncepciu ,,Blokáda extrémizmu", ktorá je rozpracovaná do formy pojazdného balkóna. Kvôli nedávnej situácii, obmedzeniam, ktoré priniesla vlna koronavírusu sa pre mnohých ľudí stal balkón vysoko-komfortnou súčasťou  bežného života, kedy pohyb po uliciach nepatril do prirodzeného repertoáru dňa. Preto sa spolu s pojazdnou galériou presúvali popod balkóny slovenských obcí, kde viedli výstavy, koncerty a iné vystúpenia podporujúce vzájomnú medziľudskú, medzikomunitnú toleranciu a súdržnosť. Spomenuli aj nepríjemné zážitky s radikálmi, zahrňujúce vyhrážky a útoky.

Ako súčasť  umeleckého zážitku sa môžete nechať zavrieť do minútovej karantény a prerušiť inak bezkontaktnú koncepciu potulnej galérie.

Zaopatrili nás darmi vo forme plátenej tašky a nálepiek  so zmenšeným vyobrazením kresieb o domácom násilí a susedských nedorozumeniach od autorky Daniely Krajčovej, fotografií Borisa Németha z koronakrízy v rómskych osadách a miniatúrnych karikatúrach od Shootyho vyobrazujúcich kritické myslenie. Ich snahou je šíriť a dostať umenie s posolstvom medzi ľudí, do ich domovov, čo robia dobrým reformujúcim štýlom.

Skvelá myšlienka, čo poviete ? Stretnúť ich môžete aj vo vašom meste – čekni mapu návštevnosti a podpor tento projekt.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Diletanti & alibisti

Celé leto sa premiér sťažoval na prezidentku, že vetovala zákon o používaní dát operátorov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Krajčí si neurobil úlohu

Na druhú vlnu sme mali byť pripravení.


Už ste čítali?