Ako sa z náklaďáku stal balkón, cez ktorý sa blokuje extrémizmus.

Autor: Nikoleta Čáková | 11.8.2020 o 13:36 | (upravené 11.8.2020 o 13:57) Karma článku: 1,51 | Prečítané:  426x

Pojazdný balkón so šnúrami na prádlo s vyvesenými posteľnými plachtami s vyobrazeniami diel patriacimi do skupiny blokáda extrémizmu.

Ide o koncept niekoľkých tvorivých ľudí, ktorí šíria umenie a zároveň zamedzujú tak nepopulárno-populárnym fenoménom tejto doby. Extrémizmus, rasizmus, xenofóbia, domáce násilie sú témy, ktoré visia nad našou spoločnosťou ako Damoklov meč súčasnosti a je potrebné im venovať pozornosť.

Potulná galéria  je projekt autora Stana Masára, ktorá sa od roku 2017 túla po slovenských mestách, dedinách, festivaloch a šíri svoje idey podporujúce kritické myslenie cez metaforické obrazy umeleckých diel.

Prvý krát som sa s nimi stretla na tohtoročnom festivale 4živly v Banskej Štiavnici a išla som sa pozrieť na tento potulný balkón. Ihneď prišiel ku mne autor Stano, ktorý ma oboznámil s priebehom programu.   Po speváckom vystúpení sme opäť išli pozrieť na obrazy, fotografie stvárnené na plachtách zavesených na šnúrach balkóna a dali sa s tvorcami galérie do reči.

Vyrozprávali nám príbeh o ich myšlienkach stvárňujúcich súčasnú koncepciu ,,Blokáda extrémizmu", ktorá je rozpracovaná do formy pojazdného balkóna. Kvôli nedávnej situácii, obmedzeniam, ktoré priniesla vlna koronavírusu sa pre mnohých ľudí stal balkón vysoko-komfortnou súčasťou  bežného života, kedy pohyb po uliciach nepatril do prirodzeného repertoáru dňa. Preto sa spolu s pojazdnou galériou presúvali popod balkóny slovenských obcí, kde viedli výstavy, koncerty a iné vystúpenia podporujúce vzájomnú medziľudskú, medzikomunitnú toleranciu a súdržnosť. Spomenuli aj nepríjemné zážitky s radikálmi, zahrňujúce vyhrážky a útoky.

Ako súčasť  umeleckého zážitku sa môžete nechať zavrieť do minútovej karantény a prerušiť inak bezkontaktnú koncepciu potulnej galérie.

Zaopatrili nás darmi vo forme plátenej tašky a nálepiek  so zmenšeným vyobrazením kresieb o domácom násilí a susedských nedorozumeniach od autorky Daniely Krajčovej, fotografií Borisa Németha z koronakrízy v rómskych osadách a miniatúrnych karikatúrach od Shootyho vyobrazujúcich kritické myslenie. Ich snahou je šíriť a dostať umenie s posolstvom medzi ľudí, do ich domovov, čo robia dobrým reformujúcim štýlom.

Skvelá myšlienka, čo poviete ? Stretnúť ich môžete aj vo vašom meste – čekni mapu návštevnosti a podpor tento projekt.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?